Şanlıurfa Piazza AVM

şanlıurfa piazza avm

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş'nin Şanlıurfa'da yatırımını gerçekleştirdiği Piazza Alışveriş ve Eğlence Merkezi'nin açılış tarihi 10 Ekim olarak belirlendi.


Eski otogar alanına inşa edilen Şanlıurfa Piazza'nın yöneticileri bu sabah Hilton Otel’de ulusal, bölgesel ve yerel basın-yayın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek, açılışa dair detayları paylaştı. Piazza markasıyla alışveriş merkezi konseptine yeni bir anlayış getiren, bulunduğu kentlerde “yaşam alanları” inşa eden Rönesans'ın Şanlıurfa Hilton Oteli'nde basınla buluştuğu kahvaltıya Rönesans Yönetim A.Ş. Genel Müdürü Süha Günel, Genel Müdür Yardımcısı Önder Hasdemir, Bölge Müdürü Süleyman Sayın, Şanlıurfa Piazza AVM Müdürü Mehmet Varışlı ile diğer yetkililer katıldı.

Günel, toplantıda yaptığı açıklamasında, Piazza'nın yöre ekonomisine katkısının yanısıra bölgenin sosyal hayatını da renklendireceğini vurguladı. Kentin mimari dokusuyla uyumlu, sosyal örgüsünü yansıtan Şanlıurfa Piazza'da ulusal ve uluslararası yüzlerce markanın yanısıra buz pisti, bowling ve sinema salonlarının da bulunacağını belirten Günel, ‘’ Piazza ile Şanlıurfa’ya 80’nin üzerinde marka ilk kez gelecek. Kentte, sadece Piazza’da yer alacak markalar arasında Media Markt, 5M Migros, Cinemaximum, Mango, Tommy Hilfiger, W Collection, Vakko Butik, Derimod, Deichmann, Mado, KFC, Kahve Dünyası ve Bay Döner de var.’’ dedi.

Günel, Kahramanmaraş'ta geçtiğimiz Nisan'da açılan Piazza'da bir günlük ziyaretçi sayısında 125 bine, toplamda ise 4 milyon ziyaretçi sayısına ulaştıklarını söyleyerek, “Aynı yoğun ilginin Şanlıurfa'da yaşanacağına da inanıyoruz” dedi.

Şanlıurfa Piazza'nın bölge halkının sosyal yaşam alanı olması için çaba göstereceklerini vurgulayan Günel, konumu itibarıyla Piazza'ya çevre il ve ilçelerden de ziyaretçiler geleceğini düşündüklerini söyledi. Günel, Piazza'nın ev sahipliğinde kültürel yaşama katkı sunacak çeşitli sosyal aktiviteler planlandığına da değindi.

Piazza’da alışveriş ve sosyal yaşam bir arada

Rönesans, Piazza'ların halkın alışveriş yapacağı mekanlar olmasının ötesinde çeşitli sosyal aktiviteler ve sosyal sorumluluk projeleriyle bu merkezlerin çevrelerindeki toplulukla sosyo-kültürel açıdan uyumlu bir interaksiyona girmesini hedefliyor.

Toplam yatırım tutarı 242 milyon TL olan Şanlıurfa Piazza, 43 bin metrekarelik kiralanabilir alanı ile 2000 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak. 152 mağazanın yer alacağı Piazza'da 1200 araçlık bir açık otopark mevcut.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş’nin Türkiye operasyonunda İstanbul’da ve Gaziantep’te ikişer, Malatya, Adana, Samsun, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da ise birer alışveriş merkezi bulunuyor. Günel, Şanlıurfa’nın grubun Türkiye’deki 11’inci AVM yatırımı olduğunu belirterek, Piazza markasıyla hizmet veren kuruluşların da üçüncüsü olduğunu söyledi.

Rönesans Holding
Amiral gemisi, Erman Ilıcak'ın 1993'de kurduğu Rönesans İnşaat olan Rönesans Holding günümüzde inşaat, gayrimenkul geliştirme ve enerji dallarında faaliyet göstermektedir. İnşaat alanında dünyanın en büyük müteahhitlik şirketleri arasında ilk 100'ün içinde yer alan Rönesans İnşaat, ENR'nin (Engineering News Record) 2013 yılında yayınladığı 250 En Büyük Uluslararası Müteahhitler Listesi'nde dünyanın en büyük 64., Türkiye'nin ise 1. inşaat şirketidir. Rönesans Holding'in gayrimenkul geliştirme alanındaki faaliyetleri Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. vasıtasıyla yürütülmektedir. Grup 2001 yılından itibaren Türkiye ve Rusya'da bir çok ofis, alışveriş merkezi ve karma amaçlı projeler gerçekleştirmiştir. 2007 yılında enerji sektörüne giriş yapan grup, bu amaçla kurduğu Rönesans Enerji Üretim A.Ş. ile yenilenebilir enerji
projelerine yatırım yapmaya başlamıştır. Rönesans Enerji Üretim A.Ş.'nin şu anda faaliyette olan 15 MW gücünde bir hidroelektrik santrali ve proje çalışmaları devam etmekte olan yaklaşık 100 MW kapasiteli dört yeni hidroelektrik santral projesi bulunmaktadır.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.

Türkiye'de Alışveriş Merkezi inşaat ve işletmesine 2004'de başlayan Rönesans, halihazırda İstanbul'da Optimum Outlet ve Kozzy; Ankara, Adana ve İzmir'de Optimum Outlet , Samsun ve Kahramanmaraş'ta Piazza, Malatya'da Malatya Park, Gaziantep'te Sankopark AVM'lerinin yatırımcısı ve ortağıdır. 10.Ekim.2013 tarinde açılacak Şanlıurfa Piazza ile 11 AVM'ye ulaşacak Türkiye portföyü 500 bin metrekarenin üstünde kiralanabilir alana, 1.1 milyon metrekarenin üstünde inşaat alanına ulaşacaktır. Sözkonusu AVM'lerin toplam yatırım değeri Haziran 2013 itibariyle 3,5 milyar TL'ye ulaşarak, 25 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamaktadır. Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş'nin Türkiye'deki AVM'lerine giriş yapan ziyaretçi sayısı ise toplamda 150 milyonu geçmiş bulunmaktadır.