Avrupa’nın en büyük gayrimenkul geliştirme şirketlerinden Multi Development Türkiye’nin Türkiye’deki yedinci, İstanbul’daki ilk projesi Forum İstanbul 17 Kasım’da açıldı. İstanbul Bayrampaşa’da toplam 495.000 metrekarelik inşaat alanına sahip Forum İstanbul 175.000 metrekare kiralanabilir alanı, ulusal ve uluslararası 265 markası ile yalnız Türkiye’nin değil Avrupa’nın en büyük alışveriş ve yaşam merkezi. Temeli 24 Mayıs 2006 yılında atılan Forum İstanbul’un kredisi Euro Hypo önderliğinde sağlandı. Forum İstanbul’un inşaatı dünyayı sarsan küresel kriz döneminde 750 milyon Euro’luk yatırım değeriyle tamamlandı.

 

Forum İstanbul’un kiracıları arasında, 29.500 metrekarelik alanda hizmet veren IKEA, 8.000 metrekare üzerine kurulan Türkiye’nin ilk dev akvaryumu Turkuazoo da bulunuyor. Forum İstanbul, aralarında IKEA, Praktiker ve Tepe Home’un yer aldığı 46.000 metrekarelik ev dekorasyon alanında 12 ayrı markaya ev sahipliği yapıyor. Saturn’un Türkiye’deki ilk mağazasının yanı sıra, Teknosa, Bimeks gibi markaların başı çektiği 11.500 metrekarelik teknoloji alanına sahip olan Forum İstanbul; Boyner, YKM, C&A, Mudo, Marks&Spencer ve Zara gibi ulusal ve uluslararası mağazaları, restoranları ve 5.000 araçlık otoparkı ile yalnız İstanbullulara değil, İstanbul’u ziyaret eden turistlere de hizmet vermektedir. Fransız spor mağazası Decathlon da 5.000 metrekarelik mağazası ile Türkiye’ye Forum İstanbul’la geliyor. Gerek mimarisi, gerek kalıcı sanat eserleriyle de İstanbul’da yeni bir hayatın yolunu açan Forum İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi, E5 ve TEM otoyolunun bağlantı noktasında yer alıyorA’dan Z’ye 265 mağaza
Boyner, YKM, C&A, Mudo, Marks&Spencer ve Zara gibi büyük mağazaların da yer aldığı Forum İstanbul’da kadın, erkek, çocuk ve iç giyimde iddialı yerli ve yabancı 62 markanın yanı sıra 19 ayrı ayakkabı ve çanta mağazası bulunuyor.
Forum İstanbul, müşterilerine 15 ayrı kafe seçeneğinin yanı sıra, 34 restoran ve fast food zinciriyle hizmet vermeye hazırlanıyor.
Takı, aksesuar, saat, optik, mücevher alanında da her zevke ve alım gücüne uygun markalara ev sahipliği yapacak olan Forum İstanbul; banka şubesinden ödeme noktasına, telekomünikasyon noktalarına, terziden, eczaneye, kuaföre, pet shop’tan, lostra salonuna kadar 14 hizmet noktasıyla müşterilerine hizmet verecek.

En büyük teknoloji alanı Forum İstanbul’da
Alman teknoloji devi Saturn’un yanı sıra, Teknosa, Bimeks gibi markaların başı çektiği 11.500 metrekarelik teknoloji alanına sahip olan Forum İstanbul,  elektronik ve teknoloji alanında faaliyet gösteren 11 markaya ev sahipliği yapıyor. 2.500 metrekarelik bir alanda hizmet veren  Teknosa İstanbul’daki 62., Türkiye’deki 235. mağazasını Forum İstanbul’da açarken  Türkiye’ye Forum İstanbul’la gelen Saturn 6.000 metrekarelik alanda hizmet veriyor.
Forum İstanbul, Teknosa ve Saturn’ün 29 Ekim’de gerçekleştirdikleri indirim kampanyalı açılışları nedeniyle 1 günde yaklaşık 100.000 kişiyi ağırladı.

Fransız spor perakende devi Decathlon ilk kez Türkiye’de
İlk olarak 2006 yılında Türkiye’de üretim ofisini kurarak araştırmalara başlayan Fransız spor perakende devi Decathlon, ilk mağazasını Forum İstanbul’da açıyor. Decathlon Forum İstanbul içinde IKEA gibi kendine özel 5.000 metrekarelik bir binada hizmet verecek.
1976 yılında Fransa’da kurulan ve 1986 yılından başlayarak dünyaya yayılan Decathlon, 1996 yılından itibaren kendi markalarını oluşturmaya başladı. Yurtdışı operasyonlarıyla hızlı büyüyerek 15 ülkede 45 bin çalışanıyla faaliyet gösteren dev bir zincir haline geldi. Decathlon, her spor dalını temsil eden markalarıyla Türkiye’de...

45.000 metrekarelik ev dekorasyon alanı
Forum İstanbul’un ilk kiracısı IKEA kapılarını 2007 yılında açtı. Mobilya ve aksesuar mağazaları zinciri IKEA’nın Türkiye’deki üçüncü, İstanbul’daki ikinci mağazası olan Forum İstanbul IKEA 29.500 metrekarelik bir alanda hizmet veriyor. Forum İstanbul, IKEA’nın yanı sıra Praktiker ve Tepe Home’un yer aldığı 46.000 metrekarelik ev dekorasyon ve mobilya alanında 12 ayrı markaya ev sahipliği yapıyor.

Dev Akvaryumu yılda 1.5 milyon kişi ziyaret edecek
Forum İstanbul, 8.000 metrekare büyüklüğünde dev akvaryum olan Turkuazoo’ya da ev sahipliği yapıyor. 22 Ekim’de açılan Turkuazoo’yu yılda 1.5 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
18 milyon Euro’luk yatırım değeri olan Turkuazoo, köpekbalıklarından dev vatozlara, ahtapotlardan mürenlere, Amazonlar’dan gelen dev tatlı su balıklarına kadar dünyanın dört bir yanındaki denizlerden getirilen 10.000’in üzerinde özel ve egzotik deniz canlısı türlerine ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçilerin 270 derecelik su altı görüş açısına sahip gözlem salonu ile deniz canlılarını yakından izleyebildikleri Turkuazoo’da yönetim kadrosu haricinde, küratör, biologlar, eğitimciler, aküristler, dalgıçlar, saha ekibini oluşturan ziyaretçi rehberleri, gişe görevlileri, animatörler, hediyelik eşya mağaza personeli, teknik bakım onarım sorumluları ve temizlik görevlilerinden oluşan 90 kişilik bir ekip hizmet veriyor. Turkuazoo ziyaretçilerine Fun Dive – Eğlence Dalışı, Try Scuba – Deneme Dalışı ve Shark Dive – Köpekbalıklarıyla Dalış olmak üzere 3 tür dalış imkanı da sunuyor.

 

 

Müşteri hizmetleriyle fark yaratacak
Müşteri hizmetleri ile fark yaratmayı amaçlayan Forum İstanbul’da özellikle çocuklu ailelerin rahatını ve keyifli bir gün geçirmelerini sağlamak için pek çok ayrıntı düşünüldü.
Forum İstanbul’da  8 adet Aile Odası bulunuyor. Aile odalarında süt ısıtma ünitelerinden, alt değiştirme yerleri ve çocuklar için özel tuvalatlere kadar her türlü imkan sunuluyor.
Sabah 9.00 ile akşam 22.00 arası hizmet verecek toplam 7 Bebek Bakım Odası’nda ebeveynlerin çocuk bezi sağlayabilecekleri makineler yer alıyor. Ayrıca Forum İstanbul’da yaklaşık 20 bebek puseti arasında ikizler için tasarlanmış pusetler de bulunuyor.
Forum İstanbul’un engelli ve hamile ziyaretçileri özel bir telefon hattını arayarak kendilerine ayrılmış park yerlerinden yararlanabilecekler. Forum İstanbul; ilk yardım odası, kablosuz internet bağlantısı, müşteri yardım hattı, vale park hizmeti ile de müşterilerinin hayatını kolaylaştıracak.
Forum İstanbul’un müşterilerine sunduğu hizmetlerden biri de Garanti Bankası işbirliğiyle hayata geçirilen Forum Bonus Card. Alışveriş merkezlerine özel ilk ve tek kredi kartı Forum Bonus Card, Bonus Card’ın altyapısıyla Forum Alışveriş Merkezleri’nin ayrıcalığını bir araya getiriyor. Bonus Card’ın tüm özelliklerine sahip olan Forum Bonus Card, “bonus”un yanı sıra yeni bir puan türü olan “forum puan” kazandırıyor ve Forumlar’da yapılan alışverişlerde +1 taksit fırsatı sunuyor.

Çok özel eğlence alanları
Bowling, sinema, buz pisti ve akvaryumdan oluşan 20 bin metrekarelik eğlence alanına sahip olan Forum İstanbul Oasis Meydanı’nda gerçekleştirilecek çok özel su oyunları aktiviteleri de ziyaretçilere görsel bir şölen sunacak. Su perdesi üzerinde projeksiyon, ışık ve ses sistemi ile film gösterimleri gerçekleştirilecek.

Forum İstanbul, bir yaşam ve kültür merkezi
İstanbul’un yalnız alışveriş hayatında değil, kültür, sanat, eğlence ve sosyal hayatında da etkin bir rol almaya aday olan Forum İstanbul, açılışıyla birlikte ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmaya başlayacak. Bugüne dek 40’dan fazla kentte sergilenen ve milyonlarca kişi tarafından beğeniyle izlenen “Barbie ve Lego ile 50 Yıl Sergisi” 17 Kasım 2009-24 Ocak 2010 tarihleri arasında Forum İstanbul’da sergilenecek. Üretilmeye başlandığı 1959’dan bu yana 3.6 milyar $ cirosuyla tüm zamanların en çok satan oyuncağı Barbie ile 2000 yılında Fortune Dergisi ve ardından Britanya Oyuncak Perakendecileri Birliği tarafından “yüzyılın oyuncağı seçilen” Lego, 700’den fazla çeşidiyle 24 Ocak 2010 tarihine kadar İstanbulluların beğenisine sunulacak.
“Barbie & Lego ile 50 Yıl Sergisi” Forum İstanbul içinde 1400 metrekarelik bir alanda kurulacak. Oyuncaklar, özel olarak tasarlanmış standlarda sergilenirken, ziyaretçilerin oynaması için Barbie bebekler ve yüzlerce Lego parçasının yer alacağı 100 metrekarelik bir oyun parkı da sergileme alanı içinde yer alacak.
Forum İstanbul’da 17 Kasım’da açılacak bir başka sergi de Balık Festivali. 17 Aralık tarihine kadar sürecek sergide Heykeltıraş Server Demirtaş ve ekibi tarafından boyanmış, büyüklükleri 3 metreye kadar ulaşan toplam 20 adet dev balık yer alacak. Sergi alanında kurulacak sanat atölyelerinde çocuklar iki ve üç boyutlu balıklar yaratabilecekler. Eğitim bölümünde belgeseller izleyerek sualtı dünyası hakkında ilginç bilgiler edinebilecekler.

Forum İstanbul’da kalıcı sanat eserleri
Multi Development Türkiye’nin Türkiye’de açtığı diğer Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezleri’nde olduğu gibi Forum İstanbul’da da kalıcı sanat eserleri yer alıyor. Ünlü heykeltıraş Hanefi Yeter’in “Dünya Kapısı” adını verdiği dev kapı, alışveriş dünyasına da bir kapı açıyor. Alışveriş merkezine girerken karşınıza çıkan kapı, doğadan esinlenerek tasarlandı.
Alüminyumdan yapılan 7 metre genişliğinde 5.60 cm yüksekliğindeki “Dünya Kapısı”nın alt kısmında deniz hayvanlarının figürleri yer alıyor.
Forum İstanbul’da yer alacak bir başka sanat eseri de Rus sanatçı Daria Bokareva’ya ait. Bokareva’nın 2006 yılında 1. Uluslararası Dokuma Heykel Sempozyumu kapsamında gerçekleştirdiği “Enerji” adlı yapıt Forum İstanbul’da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Mimarisi ile öne çıkıyor
Multi Development Türkiye’nin Türkiye’de daha önce hizmete açtığı diğer Forum projeleri gibi bulunduğu kentin tarihi ve mimari dokusuyla uyum içinde olan Forum İstanbul’un konsept tasarımı Hollandalı T+T Design, mimari tasarımı ise İngiltere’den BDP, İspanya’dan Chapman Taylor ve Türkiye’den ERA tarafından gerçekleştirildi.
Mimari konsept oluşturulurken ziyaretçilerin tek defada algılayabilecekleri ölçekte her biri kendine özgü bir kimliğe ve atmosfere sahip tanımlı mekanlar oluşturuldu.
Metro istasyonuyla Forum İstanbul arasında kentsel bir meydan yaratılarak, bu meydan restoranlarla, gösteri alanlarıyla, su ve ışık oyunlarıyla zenginleştirildi. Ayrıca ahşap panjurlu cepheleri, oturma alanları ve aktivite alanlarıyla bir iç avlu yaratıldı. Tüm bu mekanlar birbirinden farklı iki caddeyle birleştirildi.

Multi Development Türkiye hakkında
Avrupa gayrimenkul sektöründe lider Multi Corporation’ın Türkiye iştiraki olan Multi Development Türkiye’nin, alışveriş merkezleri, ofisler ve konutu da içeren çok amaçlı projeler geliştiriyor, bu projelere yatırım yapıyor ve yönetiyor. Genel merkezi Hollanda’da bulunan ve Almanya, Fransa, İspanya, İtalya gibi 17’den fazla Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren Multi’nin projeleri yenilikçi doğaları, mimari kalitesi ve kent tasarımına duyarlılığı ile uluslararası standartlar taşıyor.
İstanbul merkezli Multi Development Türkiye, “Forum” isimli alışveriş merkezlerini kapsayan geniş portföyüyle Türkiye gayrimenkul sektörünün lider kuruluşları arasında yer alıyor.

Multi Development Türkiye’nin, 2006 yılında İzmir’de, 2007 yılında Mersin’de, 2008 yılında Denizli, Trabzon, Aydın ve Ankara’da açılan Alışveriş ve Yaşam Merkezleri’nin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerinde 16 projesi bulunuyor.
Dünyanın önde gelen finans yayınlarından Euromoney’in 2009 Gayrimenkul Ödülleri’nde Multi Development dünyanın, Multi Development Türkiye ise Türkiye’nin en iyi proje geliştirme şirketi seçildi.

Bugüne kadar

• 6 Forum açıldı.
• 4.3 milyar Euro yatırım yapıldı.
• Şu ana kadar 25.000 kişiye iş imkanı sağlandı.
• Açılan mağaza sayısı 860.
• Tamamlanmış, inşaat ve geliştirme aşamasında toplam 16 proje daha var.
Forum Mersin 2008 yılında ICSC tarafından Avrupa’nın en iyi Alışveriş ve Yaşam Merkezi seçildi.
• Yılda toplam 65 milyon ziyaretçi çekiyor.
• Kiralanabilir alan toplam 615.000 m2.İletişim Bilgileri

 

Spor

      Adidas , Decathlon , GS Store , İntersport , Lotto , Nike , Puma

Bayan Giyim

      Adil Işık , Batik , Gebe , İkiler , Nu , Red Apple , Seden Triko , Stradivarius

Eğlence

      AFM Sinemaları , Atlantis Bowling , Fun Lab , Turquazoo

Takı & Aksesuar

      Altınbaş , Bijou Brigette , Claire's , İrina , So Chic

Evcil Hayvan

      Arkadaş Pet Shop

Kuyumcu & Mücevharat

      Atasay , Favori , Gülaylar Altın , Pera Gold , Sette Silver , Swarovski , Zen

Optik & Saat

      Atasun Optik , GC Store , Göz Grup , Konyalı Saat , Opmar Optik , Pırlant , Saat&Saat , Scr Saat , Swatch

Elektronik & İletişim

      Avea , Bimeks , Bosch , Braun , Gold Computer , Miele , Nokia Shop , Samsung , Saturn , Siemens , Sony , Teknosa , Toshiba , Turkcell , Vatan Bilgisayar , Vatan Notebook , Vestel , Vodafone

Ayakkabı Çanta

      Ayakkabı Dünyası , Bambi , Deıchmann , Desa , Divarese , Elisse , Elle , Greyder , Hotiç , İnci , Kemal Tanca , King Poulo , Motivi Ayakkabı , Muya , Nursace , Polaris , Samsonite , Tabanway , Tergan Deri , Twigy , Yeşil Kundura

Bebe & Çocuk Giyim

      B&G Store , Blue Key , Bücürük , E-Bebek , Joker Maxi , Smyk , Wenice , Zandco , Zandco , Zeplin

Bay / Bayan Giyim

      Benetton , Bershka , Bisse , C&A , Colin's , Collezione , Crispino , Damat , Defacto , Fabrika , H&M , Hatemoğlu , İpekyol , Koton , Lcw , Levi's , Little Big , Mango , Marks & Spencer , Mavi Jeans , Network , Park Bravo , Pislick , Polo Garage , Pull & Bear , Rodi , Roman , Sabri Özel , Sarar , T-Box , Tifany , Twist , U.S Polo , Zara

Yiyecek & İçecek

      Bereket Döner , Bolulu Hasan Usta , Burger King , Çiçek Izgara , Cızbız Köfte , Cook Shop , Daily Fresh , Dilek Pastanesi , Ekmekiçi , El Mexico , Hacıbozanoğulları , Hacıoğlu , HD İskender , Kayseri Mutfağı , Kırkpınar Lokantası , Köfteci Ramiz , Komşu Fırın , Krispy Kreme Doughnuts , Lavazza , Let's Cook , Mc Donald's , Otantik Kumpir , Ottoman , Özsüt , Pıdart , Popeyes , Punto By Mirror , Sampi , Şampiyon Kokoreç , Sbarro , Tadım Pizza , Tasty N' Tiny , Turalı Kumpir , Zumo

Ev Eşyası & Aksesuar

      Bernardo , Bun Desing , Chakra , Çilek Genç Odası , English Home , Esse , Fakir , Karaca , Linens , Tefal , Tepe Home , The Woo , Vetra , Yataş

Büyük Mağazacılık

      Boyner , İkea , Mudo , YKM

Kafe & Bar

      Cafe Tein , Earth Cafe , Festival Cafe , Gloria Jeans Coffees , Gönül Kahvesi , La Rambla Cafe , Mado Cafe , Starbucks

İç Giyim & Mayo

      Calzedonia , İntimissimi , Oysho , Penti , Triumph

Diğer

      Cümbüş , Dry Center , Getto , Hobi Meydan , Proses Hobby

Müzik & Kitap & Kırtasiye

 

      D&R Müzik & Book Store , Office 1 Superstore

Bay Giyim

      Dufy , Efor , Kiğılı , Lufian

Kuaför / Güzellik Merkezi

      Ersan'a Kuaför

Sağlık & Kozmetik

      Flormar , GNC , Gratis , Organic & Organic , Tekin Acar , The Body Shop

Muftak Aksesuar Dekorasyon

      KRC

Yapı Market

      Praktiker

Hipermarket

      Real

Modaevi / Koleksiyon

      Terzi İstanbul

Oyuncak & Hobi

      Toyzz Shop

Ev Tekstili

      Verdi

 

Kocatepe Mahallesi, Şehir Parkı Caddesi 34045 Bayrampaşa - İstanbul
(212) 443 1350 (212) 443 1350
(212) 443 13 99
bilgi@forumistanbul.com.tr
http://www.forumistanbul.com.tr